Навігація

 

22.06.2017

Унікальна знахідка Василя Гав’юка спонукає науковців доповнити Червону книгу України новими даними про природу Буковини

«Тихе полювання» поблизу знаменитого гірського села Розтоки, що в Путильському районі, завершилося для головного спеціаліста відділу лісового господарства та мисливства Чернівецького ОУЛМГ Василя Гав’юка не тільки повним кошиком білих грибів, але й унікальною знахідкою, яка перевертає уяву про рослинний світ Карпат.

Одразу наголосимо, що, як свідчать відкриті інформаційні джерела, у тому числі наукові (правдивість яких не викликає жодних сумнівів), не лише в Україні, але й у світі взагалі мало хто може похвалитися тим, що бачив це дивовижне природне явище.

Нашому ж колезі пощастило не просто побачити, а стати свідком «цвітіння» Псевдоколуса фузіформіса (Pseudocolus fusiformis), або Кальмарника веретеноподібного, занесеного до Червоної книги України з природоохоронним статусом «рідкісний».

- У неділю, 18 червня 2017 року, туманним ранком я ходив за грибами у ліс поблизу рідного села Розтоки,– розповідає Василь Гав’юк. – Вже повертався додому. І раптом на полі, на громадському пасовищі, де багнистий грунт між місцинами Бучків і Плаїк, побачив у траві яскраво-червону диво-квітку діаметром майже 15 см. Вона мала п’ять дражливих пелюсток і виглядала просто казково. Нічого подібного я зроду не бачив, хоча, можна сказати, виріс у горах і тривалий час працюю у лісі.

Професійний досвід і знання природи підказали Василю Васильовичу поводитися із загадковою знахідкою обережно: не чіпати і не нюхати цю «морську зірку», яка якимсь дивом з’явилася посеред гірської полонини, а зафіксувати її на мобільний телефон.

- Кому не показував фото – ніхто ніколи такої квітки не зустрічав, навіть сільські старожили, - каже пан Василь. – Але це була не просто квітка, а гриб-квітка, занесений до Червоної книги України.

Досі вважалося, що червонокнижний гриб під назвою Кальмарник веретеноподібний (єдиний, до речі, представник роду решіточникових в Україні) зустрічається поодиноко і вкрай рідко тільки на Львівщині і у Криму. В останній раз, як свідчать поважні наукові джерела, його бачили у жовтні 2005 року. Відтоді інформації про нього немає. Науці також невідомі наслідки впливу гриба на організм людини.

Знімок Кальмарника на полонині біля с. Розтоки, а також зафіксована письмово і на диктофон розповідь Василя Гав’юка про обставини диво-знахідки передані спеціалістам кафедри ботаніки і лісового господарства Чернівецького національного університету.

- Це справді унікальна і цінна інформація, яку ми направимо до комісії і наукової ради нашої національної Червоної книги, - пообіцяв завідувач кафедри, професор Ілля Чорней.

Уточнимо, що цього дивного гриба знайдено біля кварталу №17 Розтоківського лісництва Карпатського держспецлісгоспу.

Про всяк випадок наголосимо, що поводитися з дивними рослинами, а особливо з дивними грибами, потрібно вкрай обережно і не вступати з ними в контакт. Цілком ймовірно, що Псевдоколус фузіформіс тому і вважається рідкісним і ніби ніким не баченим, що ті, хто при зустрічі з цим диво-грибом намагалися його спробувати на запах і смак, просто не пам’ятають про свою знахідку, а тому не можуть про неї розказати.

Прес-служба Чернівецького ОУЛМГ

АРХІВ НОВИН