Навігація

 

21.07.2017

Щодо інциденту між берегометською держлісохороною та громадськими активістами і дослідниками

Повідомляємо, що розповсюджена анонімними особами через соціальні мережі інформація про те, що на території ДП «Берегометське лісомисливське господарство» (Чернівецька область) між громадською «Лісовою вартою» та державною лісовою охороною стався інцидент, в результаті якого групу дослідників-екологів нібито виганяли з лісу копняками, частково відповідає дійсності.

13 липня 2017 року, здійснюючи обхід кварталу 15 урочища Велика Чорнівка, єгер Берегометського лісництва ДП «Берегометське ЛМГ» Ю.М. Стратій побачив групу із семи чоловік, які проводили виміри деревостанів за допомогою мірних вилок, висотомірів, інших спецприладів та знімали це на відеокамеру.

«Я представився, показав посвідчення, запитав, хто вони є і що у лісі роблять, – написав Ю.М. Стратій того ж дня у пояснювальній записці на ім’я керівника державного лісогосподарського підприємства. – Вони моє питання проігнорували, відповіді ніякої не дали, пред’явити посвідчення та пояснити свої дії відмовилися, сказавши, що мають право вільно перебувати у лісі, нікого про це не питаючи і нікому не звітуючи. Тоді я зателефонував майстру лісу В.І. Олексюку, який зі службовою зброєю прибув на місце інциденту».

«При зустрічі з групою людей у кількості 7 чоловік я показав посвідчення, представився, що є майстром цього лісового обходу, і запитав, яку діяльність проводять ці люди у лісі. Моє питання вони проігнорували. Після цього виник словесний конфлікт».

Побачивши, що спілкування загострюється, майстер лісу В.І. Олексюк зателефонував в. о. лісничого І.В. Кермачу і доповів про ситуацію. «Прибувши в урочище, я побачив групу людей, які сходили до своєї автомашини. Свої документи вони нам так і не показали», – пояснив письмово лісничий.

Невідомі особи викликали поліцію. Поліція прибула і взяла в усіх пояснення. На місце події прибув також депутат Берегометської селищної ради Д.В. Руснак, якого викликали лісівники.

14.07.2017 надійшла заява (вхідний номер 416) від ДП «Берегометське ЛМГ» на ім’я начальника Вижницького відділення поліції Кіцманського відділу поліції ГУНП в Чернівецькі області такого змісту: «Доводимо до Вашого відома, що 13.07.2017 року на території Берегометського лісництва було зафіксовано групу із 7 (семи) невідомих осіб, які проводили незрозумілу діяльність. Просимо надати правову оцінку діям невідомих осіб».

Наразі нам не відоме офіційне пояснення великочорнівського інциденту з боку активістів-науковців, які досі залишаються анонімними. Свою версію подій вони (знову ж таки анонімно, без зазначення прізвищ і посад) виклали на сторінці у Фейсбук, яка належить WWF (Всесвітньому фонду дикої природи).

Зазначимо, що ця версія цілковито збігається зі словами представників державної лісової охорони, окрім двох речей: трактування чинного законодавства та інформації про те, що працівники лісового господарства «з відвертою агресивністю і демонстрацією зброї змусили активістів-науковців вийти з лісу».

Повідомляємо, що дії державної лісової охорони відповідали нормам чинного законодавства.

Дії анонімних активістів-науковців у цьому випадку не можна трактувати у світлі ст. 23 та ст. 66 Лісового Кодексу України, оскільки активісти не відпочивали у лісі, не збирали для власних потреб гриби, ягоди та дикорослі трави, а займалися (як самі визнають) дослідженнями. Проведення досліджень, у тому числі наукових, у лісовому фонді будь-якої форми власності віднесено законом (ст. 67. п.4 лк) до спеціального використання лісових ресурсів та регулюється нормативно-правовими актами, які вимагають обов’язкового погодження заходів з власником ресурсу та його постійним користувачем.

Принаймні, учасники зазначених досліджень (мета яких досі залишається незрозумілою) мали б повідомити про їх проведення адміністрацію Берегометського ДЛМГ – і з точки зору ділового етикету, і заради того, щоб в подальшому зняти будь-які питання свого перебування у лісах з дослідницькою метою.

«Ми нікому і ніколи не забороняли вільно перебувати у лісових масивах державної форми власності, охорона і догляд за якими держава від імені їх конституційного власника – українського народу доручила нашому державному підприємству, – зазначає в.о. директора ДП «Берегометський ЛМГ» Руслан Максимчук. – Вільне перебування у лісах гарантоване громадянам України законом, і ми його не порушуємо. Ми вітаємо ініціативу громадськості, науковців, екологів-активістів, просто екологів усіма можливими законними методами виявляти порушення при веденні лісового господарства і не чинимо нікому перепон при реалізації такої мети. Але закликаємо усіх дотримуватись при цьому норм законодавства, ділового спілкування та співробітництва».

Додамо також, що лісові масиви Буковини, по-перше, розташовані у близькості до державного кордону України, по-друге, у пожежонебезпечний період у них діє особливий режим перебування.

У цій історії є ще один момент, на якому варто акцентувати увагу. Саме ДП «Берегометське ЛМГ» вже тривалий час безрезультатно, але справедливо вимагає від WWF надати юридичне та економічне обґрунтування необхідності передачі значних лісових ділянок у тисячі гектарів від держлісгоспів іншим власникам і користувачам. Адже якраз WWF є ініціатором такої передачі під приводом збереження пралісів. Хоча саме завдяки лісівникам такі унікальні праліси збереглися в буковинських Карпатах, і нема жодних гарантій, що новий власник буде до них ставитись так само дбайливо.

Висловлюємо сподівання, що поведінка анонімної групи активістів-науковців в урочищі Велика Чорнівка на території Берегометського держлісмисливгоспу, які відмовлялися зробити елементарне – показати свої документи лісовій охороні, не мала на меті подальший шантаж буковинський лісівників.

Учасники конфлікту з боку лісового господарства визнають, що поводили себе нестримано, а подекуди невиховано. Вони приносять вибачення у активістів-науковців за надмірну емоційність, до якої за будь-яких обставин не повинні опускатися працівники державної лісової охорони України. Лісівники, адміністрація БДЛМГ, Чернівецьке обласне управління лісомисливського господарства, а також його прес-служба запрошують активістів, громадських науковців та екологів до Чернівців та в Берегомет для подальших спільних заходів.

Прес-служба Чернівецького ОУЛМГ

АРХІВ НОВИН