Навігація

 

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ЛІСОВОГО ФОНДУ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Загальна площа лісів області складає 260,2 тис. га, а запас деревини в лісах складає 62,9 млн. куб. м, в т. ч. стиглих і перестійних 16,9 млн. куб. м. Ліси області відзначаються високою продуктивністю, середній загальний щорічний приріст деревини складає понад 1,0 млн. куб. м, при 4,2 куб. м на 1 га покритої лісом площі.

На даний час, при лісистості досягнутій в Україні на рівні 15,6 відсотка, на одного громадянина припадає 0,18 га лісу. По Карпатському регіону ці показники значно вищі; і ,зокрема, по Чернівецькій області на одного жителя припадає 0,26га лісової площі, а лісистість складає 29,2 відсотка.

Основними постійними лісокористувачами є державні лісогосподарські підприємства обласного управління лісового господарства: ДП «Берегометське лісомисливське господарство», ДП «Путильський лісгосп», ДП «Сокирянський лісгосп», ДП «Сторожинецький лісгосп», ДП «Чернівецький лісгосп», ДП «Хотинський лісгосп», які ведуть лісове господарство на площі 175,3 тис. га. На площі 68,3 тис. га здійснюють лісогосподарську діяльність державні спеціалізовані лісогосподарські підприємства агропромислового комплексу. До складу Вижницького національного природного парку Міністерства екології та природних ресурсів України входить 8,2 тис. га, ліси Міноборони займають площу 6,8 тис. га, решта лісів (1,5 тис. га) надані у користування Міністерству транспорту України.

У відповідності з народногосподарським значенням ліси області відносяться до різних категорій. Захисні займають площу 98,3 тис. га, або 38,1 % від загальної площі лісів області, виконують захисні та санітарно-гігієнічні функції, вони мають важливе водоохоронне, водорегулююче, ґрунтозахисне, кліматорегулююче значення. Поряд із захисними функціями вони створюють красиві ландшафти, виконують функції зелених зон населених пунктів, лісопаркових і курортних лісів, є місцем масового відпочинку населення. Основною метою ведення лісового господарства є найбільш повне використання їх захисних функцій.

Особлива увага приділяється посиленню природоохоронної ролі лісів. Ліси, розташовані на висоті понад 1100 м над рівнем моря, виключені з експлуатації і переведені до захисних лісів та віднесені до протиерозійних. Також збільшилась площа водоохоронних лісів. За рахунок таких позитивних змін і збільшилась площа захисних лісів. Експлуатаційні ліси на площі 159,7 тис. га є джерелом отримання деревини для потреб народного господарства і одночасно виконують захисні функції.

Породний склад лісів представлений такими цінними породами: ялина - 78,4 тис. га (33,2%), ялиця - 35,6 тис. га (15 %), дуб - 39,2 тис. га (16,6 %), бук - 58,7 тис. га (24,8 %), інші породи - 24,6 тис. га (10,4 %).

Поряд із важливими захисними функціями ліси одночасно є виробничою базою, де ведеться лісове господарство та заготівля деревини. Крім того, ліси області є мисливськими угіддями, місцем відтворення тваринного світу - одного з компонентів природних ресурсів держави.

ЗАПОВІДНИЙ ФОНД

Загальна площа заповідного фонду області становить понад 101 тис. га, а на території держлісфонду державних лісогосподарських підприємств Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства нараховується 102 об’єктів природно-заповідного фонду (на площі 70 тис. га), що становить 9 відсотків площі області та удвічі більше як в середньому по Україні (без врахування об’єктів ПЗФ що знаходяться у інших лісокористувачів та не на території держлісфонду). Це ландшафтні природні парки «Чернівецький» та «Черемошський», зоологічний заказник місцевого значення «Зубровиця», заказники загальнодержавного значення «Чорний діл», «Цецино», «Лунківський», «Петрівецький» та інші.

ЛІСОВІДНОВЛЕННЯ

У 2013 році по підвідомчих підприємствах облуправління лісового та мисливського господарства проведено відновлення лісів на загальній площі 1987 га. Із загального обсягу лісовідновлення лісові культури створено на площі 729 га, при завданні 680 га. Завдяки максимальному використанню потенціалу лісорослинних умов, працівниками підвідомчих облуправлінню лісогосподарських підприємств забезпечено природнє поновлення лісу на 1258 га (або на 63,3%) ділянок фонду лісовідновлення. Позитивною також є тенденція заліснення зрубів не тільки минулорічних, а й цьогорічних, за умов підготовки ділянок ще до початку лісокультурної кампанії.

Найбільш трудомісткою та відповідальною частиною лісокультурного виробництва є своєчасне та якісне проведення доглядів за лісовими культурами. Упродовж 2012 року лісівниками облуправління проведено догляди за лісовими культурами (у переведенні на однократний) на площі 3727 га ділянок лісових культур у лісовому фонді, що складає 104% доведеного завдання.

На виконання завдань, передбачених загальнодержавною Програмою «Ліси України» та, у тому числі – Програмою розвитку лісового господарства Чернівецької області на 2007-2015 роки у частині збільшення лісистості території області до науково обґрунтованого оптимального рівня, державними лісгосподарськими підприємствами облуправління упродовж 2013 року створено 15 га захисних лісонасаджень (при запланованих 15 га) на нелісових землях держлісфонду.

РОЗРАХУНКОВА ЛІСОСІКА ГОЛОВНОГО КОРИСТУВАННЯ

Обсяги щорічного користування лісом, в порядку рубок головного користування (розрахункова лісосіка), встановлені в процесі чергового лісовпорядкування і затверджені Міністерством екології та природних ресурсів України до 2010 року, з урахуванням постійного, рівномірного, невиснажливого лісокористування. За останні 10 років зазначені обсяги зменшились із 524 тис. куб. м до 485,8 тис. куб. м, що забезпечує невиснажливе використання лісосировинних ресурсів області. Обсяги лісосічного фонду головного користування для підвідомчих облуправлінню державних лісогосподарських підприємств встановленні базовим лісовпорядкуванням і становлять на 2013 та наступні роки 363,4 тис. куб. м. Слід відмітити, що понад 60 відсотків рубок головного користування – це рівномірно – поступові рубки, які дають змогу відновлювати ліси шляхом збереження природного поновлення, що є одним з основних критеріїв ведення наближеного до природи лісівництва.

РУБКИ ФОРМУВАННЯ І ОЗДОРОВЛЕННЯ ЛІСІВ

Комплекс лісогосподарських робіт, що проводиться постійно і на належному рівні, забезпечує раціональне невиснажливе використання лісосировинних ресурсів, своєчасне і якісне відновлення лісів, покращання їхнього породного складу та вирощування високопродуктивних деревостанів.

Обсяги рубок формування і оздоровлення лісів виконуються згідно обсягів, запроектованих лісовпорядкуванням та у відповідності до вимог чинного лісового і природоохоронного законодавства запроектовані на площі близько 23тис.га. З метою забезпечення належного санітарного стану лісів здійснюється постійний контроль за їх станом та проводяться необхідні санітарно - оздоровчі заходи. На території держлісфонду підвідомчих державних лісогосподарських підприємств на цей час є біля 6 тис. га похідних ялинників, стан яких знаходиться на особливому контролі. У таких насадженнях проводяться вибіркові та суцільні санітарні рубки із наступним лісовідновленням у відповідності до корінних типів деревостану.

Своєчасне і оперативне проведення санітарно – оздоровчих заходів забезпечує належний санітарний стан лісів держлісфонду та вирощування високопродуктивних насаджень.

ОХОРОНА І ЗАХИСТ ЛІСІВ

З метою проведення заходів щодо запобігання виникнення лісових пожеж у лісових масивах і оперативного реагування на них та мінімізації можливих негативних наслідків надзвичайних ситуацій пов’язаних з пожежною небезпекою у 2013 році, підвідомчими облуправлінню державними лісогосподарськими підприємствами проведено певну роботу щодо забезпечення захисту лісових насаджень від пожеж, а саме: посилено патрулювання лісових масивів на підпорядкованих територіях (здійснено 352 рейди), особлива увага приділяється територіям, де утримується надзвичайно висока пожежна небезпека та вживаються додаткові заходи щодо обмеження відвідування лісових масивів населенням у період високої пожежної небезпеки, перекрито 312 лісових доріг, влаштовано 152 км мінералізованих смуг та проведено догляд за мінералізованими смугами у обсязі 274 км, виставлено 293 од. наглядної агітації, здійснено 156 виступів у засобах масової інформації, проведено 365 лекцій та бесід. За порушення вимог Правил пожежної безпеки у лісах державною лісовою охороною притягнуто до адміністративної відповідальності 17 осіб та оштрафовано на суму 1,6 тис. грн.

На виконання доручення Чернівецької обласної державної адміністрації від 08.05.2013 року № 90 – Г «Про проведення тактико – спеціальних навчань з гасіння лісових пожеж та огляду лісопожежних команд» 21 травня 2013 року на базі Зруб-Комарівського лісництва ДП «СЛАП Сторожинецький ДСЛГ» Чернівецького агролісогосподарського об'єднвння "Чернівціагроліс" проведені спільні з Управлінням ДСНС України у Чернівецькій області тактико – спеціальні навчання щодо гасіння лісових пожеж у лісових масивах. У ході проведення навчань закріплено практичні навички співпраці з підрозділами ДСНС щодо виявлення, порядку інформування, локалізації та ліквідації лісових пожеж.

МИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

Загальна площа мисливських угідь області, наданих в користування рішенням Чернівецької обласної ради від 21 червня 2001р. №87-15/01, складає 633,6 тис. га.

Веденням мисливського господарства займаються чотири державних підприємства лісового господарства та одне державне підприємство лісомисливського господарства Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства (площа угідь 142,1тис.га, або 22,43%), в тому числі: ДП “Берегометське ЛМГ” – 36,4 тис. га, ДП “Путильський лісгосп” – 43,1 тис. га, ДП “Сторожинецький лісгосп” – 31,2 тис. га, ДП “Хотинський лісгосп” – 19,2 тис. га, ДП “Чернівецький лісгосп” – 12,2 тис. га; одинадцять районних організацій Українського товариства мисливців і рибалок - УТМР(473,4тис.га, або 74,71%) та Чернівецьке військове лісництво МО України (18,1тис.га, або 2,86%).

За даними обліку диких тварин 2014 року загальна чисельність основних мисливських тварин на території мисливських угідь підпорядкованих управлінню підприємств складає: зубра – 31 гол.; оленя благородного – 596 гол., козулі – 1708 гол., кабана – 752 гол., зайця-русака – 975 гол., лисиці – 116 гол., вовка – 14 гол., борсука – 137 гол., куниці лісової – 489 гол.

на початок